Podsumowanie edycji 2016

Równocześnie z Targami HORECA® co roku odbywa się jedyna tego typu impreza w Polsce, która pod jednym dachem gromadzi tak wielu przedstawicieli branży winiarskiej. Już po raz czternasty podczas Międzynarodowych Targów Wina w Krakowie ENOEXPO® restauratorzy mogli nie tylko spróbować win niedostępnych na polskim rynku, ale przede wszystkim nawiązać szerszą współpracę z producentami i dystrybutorami wina z wielu krajów.


Ważnym punktem Targów były degustacje typu Masterclass, prowadzone przez uznanych enologów. Prezentowano trunki absolutnie wyjątkowe m.in roczniki pięćdziesięcioletnie oraz wina biodynamiczne. Dużym zainteresowaniem Zwiedzających cieszyły się także warsztaty dla sommelierów, organizowane zgodnie z zasadami Wine and Spirits Education Trust. Organizatorzy zadbali także o dystrybutorów oraz importerów i głównie z myślą o nich prezentowano regulacje prawne, dotyczące sprowadzania wina, czy handlu tym trunkiem w Internecie.Polak, Węgier – dwa bratanki


Krajem Partnerskim tegorocznej edycji były Węgry. Paleta węgierskich win wyróżnia się bogactwem i różnorodnością, są one doceniane na całym świecie, nagradzane na międzynarodowych konkursach i festiwalach.


Między innymi ze względu na historię i tradycję wina węgierskie były i są w Polsce popularne. Wystarczy wspomnieć chociażby o winach Tokaj, dla których Wasz kraj był zawsze bardzo atrakcyjnym rynkiem zbytu. Docenialiśmy i doceniamy polskich konsumentów naszych trunków. Wydaje mi się, że także polscy miłośnicy wina doceniają te przez nas produkowane i między innymi z tego powodu Węgry są popularnym celem turystyki winnej. Wystarczy kilka godzin jazdy samochodem i można się znaleźć w typowo winnych rejonach Węgier, jak Tokaj czy Eger. Nasze wina mają bardzo specyficzny smak, m.in. ze względu na węgierski klimat. Latem panują wysokie temperatury, które sprawiają że wino ma następnie odpowiednią zawartość alkoholu i wyrazisty smak. Łączy nas również wspólna historia, którą najlepiej wspominać przy lampce dobrego, węgierskiego wina – mówił podczas Targów ENOEXPO® David Brazsil, Sekretarz Generalny Komitetu Winiarskiego Węgier.


Wśród licznych wystawców, reprezentujących najdalsze zakątki świata, silną reprezentację miały także polskie winnice.


W 2014 roku zaczęliśmy produkować nasze wina i pierwszy raz na Targach ENOEXPO® wystawiliśmy się w ubiegłym roku. Z udziału w tegorocznej edycji jesteśmy bardzo zadowoleni. Już dziś mogę potwierdzić, że w przyszłym roku Winnica Turnau również będzie miała swoje stoisko na Targach. Zresztą już zgłosiliśmy akces do ENOEXPO® 2017 – nie krył zadowolenia z udziału w imprezie Zbigniew Turnau, właściciel Winnicy Turnau.Wine and… more

 

Doskonałym uzupełnieniem oferty Targów był Salon Piwa Beer & More. Browary kraftowe, niszowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Potwierdzają to w swoich opiniach Wystawcy, których stoiska były bardzo chętnie odwiedzane przez uczestników Targów.

Na krakowskich Targach wystawiamy się po raz pierwszy, do tej pory uczestniczyliśmy tylko w targach piwnych. Dostrzegamy natomiast ogromny potencjał biznesowy w branży HoReCa, więc nie mogło nas tutaj zabraknąć. Z udziału w imprezie jesteśmy zadowoleni, jest spore zainteresowanie naszymi produktami – mówiła podczas Targów Sylwia Madej-Ratajczak z Browaru Jana.


Targi ENOEXPO® to także doskonała okazja do zaprezentowania nowych produktów, które dopiero będą miały premierę na polskim rynku.

Za 2 tygodnie wprowadzamy do sprzedaży lemoniadę chmielową – zupełnie nowy produkt, jakiego na naszym rynku jeszcze nie było. Obecnie na półkach sklepowych pojawia się wiele napojów słodzonych, przygotowanych z półproduktów. My staramy się ich unikać, szukamy produktów naturalnych, ekologicznych. Tak właśnie powstała pierwsza wariacja lemoniady i chmielu. Nasz produkt ma uzupełnić lukę pomiędzy piwem bezalkoholowym a napojem. Będzie w pełni bezpieczny dla kierowców, kobiet w ciąży a nawet dla dzieci – podsumowuje przedstawicielka Browaru Jana.Targi rosną w siłę

 

Mieszkańcy południowej Europy nie wyobrażają sobie bez wina życia. Towarzyszy w rodzinnych uroczystościach, łączy ludzi. Jest niezbędne, by podkreślić smak wyśmienitych potraw. Coraz częściej i chętniej sięgają po nie również Polacy. Odpowiednio skomponowana karta win jest fundamentem każdej dobrej restauracji. Międzynarodowe Targi Wina ENOEXPO® po raz kolejny były szansą dla znawców, smakoszy i sommelierów do poszerzenia swoich winiarskich horyzontów.


Uważam, że na ten moment winiarskie Targi ENOEXPO® nie mają w Polsce konkurencji. To impreza najważniejsza i najlepiej prezentująca to, co w polskim świecie wina się dzieje. Targi z roku na rok się profesjonalizują i poszerzają swoją ofertę – nie tylko ja to dostrzegam. Podobnie uważają obecni tutaj eksperci czy Wystawcy. Mamy nie tylko wino, ale również sekcję piwną, producentów cydrów, a nawet brandy czy koniaków. Warto podkreślić, że rozwija się nie tylko stricte wystawiennicza część imprezy, ale także ta, związana z seminariami czy degustacjami Masterclass – podsumowuje Mariusz Kapczyński, Członek Zarządu Polskiego Instytutu Winorośli i Wina i właściciel portalu Vinisfera.pl.