„Czy nie musimy już jeździć do Toskanii? – co oferują gościom polskie winnice” - zapraszamy na debatę o krótkiej historii oraz wielkim potencjale polskiego winiarstwa i enoturystyki.
6.11.2024, 14:10-14:50 w czasie teragów ENOEXPO, na scenie głównej odbędzie się rozmowa o tym, co znajduje się w aktualnych ofertach polskich winnic, czego można spodziewać się w najbliższej przyszłości i o tym, dlaczego enoturystyka jest istotna ekonomicznie dla winnic oraz ważna dla rozwoju regionalnego.
Rozmowa o krótkiej historii oraz wielkim potencjale polskiego winiarstwa i enoturystyki, o tym co znajduje się w aktualnych ofertach polskich winnic, czego można spodziewać się w najbliższej przyszłości i o tym, dlaczego enoturystyka jest istotna ekonomicznie dla winnic oraz ważna dla rozwoju regionalnego.
Goście:
Barbara Czajka z Winnicy Vanellus
Znana również jako „Pani Basia z Jasła”. W polskim winiarstwie działa już prawie dwie dekady. Oprócz prowadzenia własnej winnicy, która jest uwielbiana i chętnie odwiedzana przez enoturystów, działa również w Jasielskim Stowarzyszeniu Winiarzy Vinum pro Cultura, budując kulturę podkarpackiego i polskiego wina. To właśnie Barbara jest jedną z osób dzięki której Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle wyewoluowały do imprezy, którą znamy i uwielbiamy, to ona przyczyniła się do pierwszego kursu enoturystycznego pociągu „Koleją winne klimaty”, który wozi enoturystów z Krakowa do Jasła. Czuwała nad współorganizacją większości edycji Konkursu Polskich Win w Jaśle. Jest odpowiedzialna za cieszące się wielkim zainteresowaniem, organizowane przez Muzeum Regionalne w Jaśle konkursy o tematyce winiarskiej: fotograficzny i plastyczny.
Marian Wiktorski z Domu Charbielin
Po wielu latach pracy z winami zagranicznych producentów zdecydował się na objęcie stanowiska dyrektora handlowego w największej polskiej winnicy. W Domu Charbielin jest odpowiedzialny nie tylko za sprzedaż wina, ale również za tworzenie strategii producenta i kreowanie marki. Dobrze wie, jak ważnym elementem budowania relacji z konsumentem jest enoturystyka. Tak jak wszyscy pozostali członkowie charbielińskiej rodziny często podejmuje gości, oprowadza ich po winnicy i winiarni, prowadzi degustacje i prezentuje wina na festiwalach i targach. Jest absolwentem enologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i członkiem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.
Prowadząca:
dr inż. Katarzyna Korzeń – Przewodnicząca Zarządu Polskiego Klastra Enoturystycznego.
Założycielka i redaktor EnoPortal.pl, właścicielka Akademii EnoRozwoju, autorka książki „Polskie wino. Ludzie. Miejsca. Historie.”.
Jest Członkinią Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej i stowarzyszeń winiarskich.
Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy z winem, głównie polskim, praktycznie w każdym wymiarze; od uprawy winorośli i produkcji wina - również we własnej winnicy, po jego analizę, ocenę techniczną i promocję. Jej specjalnością jest eno-sensoryka i neuroenologia. Fizjologia percepcji degustacyjnej i chemia wina nie mają przed nią tajemnic. Szeroka i wszechstronna wiedza sprawia, że doskonale rozumie wino i postrzega je wielopłaszczyznowo i kompleksowo. Bogate doświadczenie edukacyjne, również w pracy jako wykładowca akademicki, pozwala jej dzielić się posiadaną wiedzą w profesjonalny i interesujący sposób.
Polski Klaster Enoturystyczny to ogólnopolskie porozumienie przedsiębiorstw, producentów wina, organizacji badawczych, instytucji otoczenia biznesu, organizacji branżowych, uczelni publicznych i niepublicznych i innych zainteresowanych podmiotów, którego celem jest promocja polskiego winiarstwa, wina i enoturystyki. Aktualnie zrzesza 28 podmiotów, w tym winnice, których wspólna powierzchnia stanowi 20% wszystkich upraw winorośli w Polsce.